Nákup a prodej domény

S každým internetovým projektem je nutné spojit správnou doménu, která tvoří klidně i polovinu úspěchu. Pro lidi musí být snadno zapamatovatelná, úderná a jednoduchá, jinak nemáte moc šancí se prosadit. Někdy se ale stane, že vámi vybraná doména není zrovna volná a někdo už si jí zaregistroval. Nebo se rozhodnete, že byste si raději koupili už hotovou doménu s nějakou historií, protože i to hraje často roli při optimalizaci webu pro vyhledávače (SEO). V takovém případě se přímo vybízí možnost si nějakou doménu koupit. Ale jak na to, abyste nenaletěli a vše proběhlo v pořádku?

Vlastní koupě domény

Registrace domén

wedos

Pokud jste si vymysleli svoji vlastní doménu a chtěli byste si jí zaregistrovat? Klíčem je vybrat si správného registrátora. Na internetu existuje více zprostředkovatelů, tudíž si můžete vybrat dle libosti. Různí poskytovatelé nabízí různé služby. Pokud plánujete v budoucnu expanzi i do zahraničí, určitě si dobře promyslete, v jakých zemích budete chtít působit, a zjistěte si, jestli vámi zvažovaný registrátor nabízí místní národní domény. Všechny, které potřebujete. U českých domén je to opravdu jednoduché. Vše je hotové v rámci několika kliknutí a vyplnění pár údajů. Pamatujte ale, že u zahraničních domén to tak jednoduché být nemusí a může být požadováno splnění dalších podmínek. Při výběru registrátora si také zjistěte, jaký poskytuje zákaznický servis a podporu. Pokud se jedná o méně technicky náročný projekt, který nebude vyžadovat pronájem nebo koupi vlastního serveru, můžete také využít služeb hostingu přímo u registrátora.

Koupě hotové domény

Stále si nemůžete vybrat? Nebo je vámi vybraná doména zabraná? Můžete zkusit štěstí a podívat se po nabídkách na různých internetových portálech, kde se nabízí prodej domén. Mezi takové servery patří například Webtrh.cz nebo Webdeal.cz. Oba fungují na podobném principu. Domény se tu dají koupit buď za fixní cenu, nebo formou aukce s přihazováním. Výhodou je, že se v obou případech dají psát prodejcům soukromé zprávy, takže se můžete dohodnout. Při kupování takové domény si dejte pozor, abyste nenaletěli podvodníkovi. První, co byste měli udělat, je ověřit si, zda doména opravdu patří danému člověku, a zda má právo s ní disponovat a převést ji. Oba portály sice nabízí uživateli určitý stupeň ochrany, ale i tak je rozhodně lepší dát si pozor. Převod domény je jednoduchou záležitostí a dá se provést prakticky okamžitě online.

Prodej domény

Váš projekt skončil, nebo jste jen koupili doménu, pro kterou už nemáte využití? Nechce se vám jí dál zbytečně prodlužovat a držet? Možnosti máte dvě. Buď můžete nechat uplynout registrační období a dál ho neprodloužit, čímž o doménu přijdete, nebo jí můžete sami někomu prodat. Ke druhému způsobu opět skvěle poslouží výše jmenované servery Webtrh.cz či Webdeal.cz. Zde můžete zadat svůj vlastní prodej. Jakmile se objeví zájemce a dohodnete si podmínky, můžete se ohledně převodu obrátit na svého registrátora, který vám prostřednictvím zákaznické podpory nebo návodu na svých stránkách poskytne všechny potřebné informace k tomu, abyste mohli doménu úspěšně převést.